Mis on baasravi?

JIA diagnoosimisel määrab lastereumatoloog reeglina lapsele baasravi – ravi, mis on suunatud autoimmuunse põletiku allasurumisele. Baasravi tehakse tavaliselt vähemalt paar aastat. Kui baasraviga saavutatakse haiguse üle hea kontroll – haiguse tunnused ja kaebused kaovad, reumatoloogi hinnangul on liigeste seisund ja funktsioon hea ja ultraheli uuringul on liigestes normi leid, siis tehakse baasravi veel 1-2 aastat ja lõpetatakse ettevaatlikult järk-järgult ravimite doose alandades. Baasravi liiga kiirel lõpetamisel võib haigus ligikaudu 50%-l JIA haigetest uuesti ägeneda ning teisel korral võib olla juba raskem haigust uuesti kontrolli alla saada.

JIA baasravi alustab, vajadusel suurendab ja vähendab doose ning ravi lõpetab lastereumatoloog, kes on selleks saanud spetsiaalse väljaõppe.

Baasravi tarvitades on vajalik aeg-ajalt jälgida vereanalüüside väärtusi – valgevere rakkude arvu, transaminaaside ja kreatiniini taset veres – (vt alapunkt „Millised analüüsid ja uuringud tehakse lastereumatoloogi juures“). Analüüside kontrollimise sagedus sõltub konkreetsetest ravimitest ja analüüside eelmistest väärtustest, neid tehakse kas perearsti või lastereumatoloogi juures.